Historia

Na przełomie lat 1999/2000 rozpoczęto realizację rządowego programu „Zintegrowane Ratownictwo Medyczne”, a w nim między innymi tworzenie struktur organizacyjnych szpitalnych oddziałów ratunkowych i przygotowanie specjalistycznej kadry medycznej. Równolegle rozpoczęto kształtowanie struktur ratownictwa medycznego na poziomie przedszpitalnym. Pojawił się nowy obszar zadań dla systemu ochrony zdrowia oraz systemu bezpieczeństwa publicznego. Sytuacja ta stworzyła kolejne, nowe zadania przed szkolnictwem medycznym, szczególnie przed akademiami i uniwersytetami medycznymi, które powinny przygotować wysokospecjalistyczne kadry pracowników dla medycyny ratunkowej i ratownictwa medycznego. Podkreślić należy w szczególności powstanie grupy zawodowej – ratowników medycznych, którzy zastąpili dawniej pracujących w zespołach pogotowia sanitariuszy, a ponadto po wejściu w życie Ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym z dnia 8 września 2006 i stosownych Rozporządzeń uzyskali kompetencje samodzielnego kierowania działaniami zespołów podstawowych ratownictwa medycznego.

Początkowo kształcenie ratowników medycznych w Akademii Medycznej w Warszawie prowadzone było w Zakładzie Medycyny Ratunkowej I WL, którego kierownikiem był: prof. dr hab. Andrzej Zawadzki.

Zakład Ratownictwa Medycznego WUM utworzony został Zarządzeniem Rektora Akademii Medycznej Warszawie nr 79/2006 z dnia 27 września 2006. Nowo powstała jednostka została oznaczona kodem NZR. W związku z realizowanymi zadaniami dydaktycznymi, zawierane są umowy zlecenia z lekarzami i pielęgniarkami systemu PRM oraz ratownikami medycznymi.