I Rok studiów - Kwalifikowana Pierwsza Pomoc

Zajęcia prowadzone są w formie ćwiczeń.
Osoba odpowiedzialna za przedmiot: dr n. o zdr. Krzysztof Samoliński - krzysztof.samolinski@wum.edu.pl

ĆWICZENIA:
Na zajęcia należy stawić się punktualnie. Obecność na ćwiczeniach w ramach swojej grupy jest obowiązkowa.  W kwestii odrobienia nieobecności należy kontaktować się z koordynatorem przedmiotu.

Ćwiczenie 1
BLS + AED + AMBU u osób dorosłych. Pozycja bezpieczna u osób dorosłych. Udrażnianie dróg oddechowych u dorosłych z wykorzystaniem:

• Rurki ustno-gardłowej
  • Rurki nosowo-gardłowej
  • Maski krtaniowej LMA
  • Rurki krtaniowej LTD/LTS
  • Maski krtaniowej typu I-gel

Ćwiczenie 2
BLS + AED + AMBU u dzieci i niemowląt. Pozycja bezpieczna u dzieci i niemowląt. Zakrztuszenia u dzieci i niemowląt. Zakrztuszenia u osób dorosłych. Tamowanie masywnych krwotoków. Unieruchomienie złamań kończyn

ZALICZENIE:
Podstawą zaliczenia przedmiotu jest obecność na ćwiczeniach i osobiste wykonanie każdej czynności medycznej pod nadzorem prowadzącego ćwiczenia. Brak aktywności na ćwiczeniach, brak przygotowania do zajęć może być podstawą do niezaliczenia danych zajęć. Pod koniec drugich ćwiczeń odbędzie się zaliczenie praktyczne, obejmujące poprawne udzielenie pierwszej pomocy zgodnie z algorytmem BLS-AED u osoby dorosłej.

LITERATURA PRZEDMIOTU:

1. Wytyczne resuscytacji krążeniowo-oddechowej 2021; Polska Rada Resuscytacji;  Kraków – dostępne w wersji on-line: www.prc.krakow.pl., rozdz. 4,8 i 10.