Zespół

robert-galazkowski
Kierownik Zakładu

Prof. dr hab. n. med. i n. o zdr. Robert Gałązkowski

Specjalista w dziedzinie zdrowia publicznego.
Od 1 października 2018 roku Kierownik Zakładu Ratownictwa Medycznego.
Z Akademią Medyczną w Warszawie, a następnie z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym związany od 2006 roku do 2011 roku jako asystent w Zakładzie Medycyny Ratunkowej, a od 2011 roku jako adiunkt w Zakładzie Ratownictwa Medycznego. Od 2018 roku Prodziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu ds. Dietetyki, Ratownictwa Medycznego i Zdrowia Publicznego.

Absolwent Uniwersytetu Zielonogórskiego, Wydziału Nauk Pedagogicznych i Społecznych na kierunku pedagogika w zakresie rewalidacja osób chorych. Wcześniej ukończył Regionalne Centrum Kształcenia Medycznego w Zielonej Górze na kierunku ratownik medyczny. W całym okresie kariery zawodowej związany z ratownictwem medycznym i medycyną ratunkową.

Pracował w zespole karetki reanimacyjnej, na oddziale intensywnej opieki medycznej, w lotniczym zespole ratownictwa medycznego (HEMS, ang. Helicopter Emergency Medical Service) i samolotowym zespole transportu sanitarnego.

Od 2024 roku Koordynator mobilnej grupy zabezpieczenia medycznego Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.
W latach 2008-2024 -  Dyrektor Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.
W latach 2007 – 2008 – Zastępca Dyrektora Lotniczego Pogotowia Ratunkowego ds. ratownictwa medycznego.
W latach 2001 – 2007 – Szef ratownictwa medycznego Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.
W 2014 roku w Kolegium Zarządzania i Finansów w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie ukończył podyplomowe studia Zarządzanie Podmiotami Leczniczymi Przekształcanymi w Spółki Prawa Handlowego.
W 2006 w Kolegium Zarządzania i Finansów w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie ukończył podyplomowe studia w zakresie Zarządzania Organizacjami Ochrony Zdrowia.

Jest autorem i współautorem ponad 200 artykułów w czasopismach naukowych polskich i zagranicznych. Do 2023 roku wypromował 11 doktorów.
Był członkiem Rady Naukowej przy Ministrze Zdrowia od dnia 27 sierpnia 2015 roku do dnia 12 maja 2020 roku, czyli do dnia jej rozwiązania przez Ministra Zdrowia.

anna_czerkas
Sekretariat

mgr Anna Czerkas

Pracownik administracji, od 2007 roku związana z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym. Absolwentka Wydziału Pedagogicznego Wyższej Szkoły Humanistycznej w Pułtusku. Dba o prawidłowy obieg pism i dokumentów, a także zajmuje się ich segregacją i archiwizacją. Wspiera działalność zespołu naukowo-dydaktycznego Zakładu Ratownictwa Medycznego oraz Zakładu Anatomii Człowieka.

grzegorz-michalak
Adiunkt dydaktyczny

Dr n. med. Grzegorz Michalak

Doktor nauk medycznych, specjalista chirurgii ogólnej, transplantologii klinicznej i medycyny ratunkowej.

Od 2018 roku Koordynator SOR w Państwowym Instytucie Medycznym MSWiA.

W latach 2006 - 2018 p.o. Kierownika Zakładu Ratownictwa Medycznego Wydziału Nauki o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
W latach 2003 - 2018 Ordynator Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Szpitalu Bielańskim w Warszawie.
W 2001 roku ukończył Podyplomowe Studia Menedżerskie na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego.
W latach 2007 - 2017 Zastępca Dyrektora ds. Lecznictwa w Szpitalu Bielańskim w Warszawie.
W latach 2011 - 2018 Konsultant Wojewódzki na Mazowszu w dziedzinie medycyny ratunkowej.

Jest autorem i współautorem ponad 30 artykułów w czasopismach naukowych polskich i zagranicznych, o łącznej punktacji ponad 30 Impact Factor i h-index 11.
Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Medycyny Ratunkowej, Towarzystwa Chirurgów Polskich, Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego. 

aneta-binkowska
Adiunkt dydaktyczny

Dr inż. n. o zdr. Aneta Binkowska

Dr inż. n. o zdr. specjalność immunologia i biotechnologia, ratownik medyczny.

Obecnie pracuje jako ratownik medyczny w Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego "Meditrans"
w Warszawie oraz w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym Szpitala Bielańskiego im. ks J. Popiełuszki w Warszawie.
Od 2007 roku pracuje w Zakładzie Ratownictwa Medycznego jako wykładowca. 

Ukończyła studia podyplomowe dotyczące zarządzania projektami na SGH w Warszawie. 

W 2018 otrzymała stopień doktora nauk o zdrowiu specjalność immunologia. Rozprawa doktorska pt  "Znaczenie wybranych wskaźników immunologicznych w ocenie ryzyka ciężkich powikłań septycznych u chorych po rozległych urazach" dostała wyróżnienie. 

daniel-celinski
Asystent

Dr n. o zdr. Daniel Celiński

Absolwent Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, gdzie ukończył studia licencjackie na kierunku Ratownictwo Medyczne
oraz studia II-go stopnnia na kierunku Zdrowie Publiczne.

Obecnie członek załogi HEMS w Lotniczym Pogotowiu Ratunkowym, ratownik medyczny w SPZOZ „RM-MEDITRANS" Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Siedlcach oraz trener symulacji medycznej. 
Doświadczenie zawodowe zdobywał również w pracy w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym Szpitala Praskiego p. w. Przemienienia Pańskiego w Warszawie oraz jako Dyspozytor Medyczny w SPZOZ „RM-MEDITRANS" w Siedlcach.

marcin-podgorski
Asystent

Dr n. o zdr. Marcin Podgórski

Ratownik medyczny, magister zdrowia publicznego, doktor nauk o zdrowiu.

Absolwent Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy oraz Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Pracował w zespołach ratownictwa medycznego, oddziałach intensywnej opieki medycznej, centrum leczenia urazów wielonarządowych i samolotowych zespołach transportowych.

Od 2013 - zastępca dyrektora ds. ratownictwa medycznego, organizacji i planowania w Lotniczym Pogotowiu Ratunkowym.

W latach 2006 - 2013  - dyrektor regionalny regionu w Lotniczym Pogotowiu Ratunkowym.

Od 2004 - ratownik medyczny - członek  załogi Śmigłowcowej Służby Ratownictwa Medycznego (HEMS) w Lotniczym Pogotowiu Ratunkowym.

Od 2018 - asystent w Zakładzie Ratownictwa Medycznego, Wydziału Nauk o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
W latach 2017-2018 - wykładowca w Instytucie Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach.
Certyfikowany instruktor Basic Life Support, Advanced Cardiovascular Life Support, Pediatric Life Support, Tactical Combat Casualty Care, International Trauma Life Support.
Sekretarz zespołu i współautor „Procedur postępowania na wypadek wystąpienia zdarzenia z dużą liczbą poszkodowanych.”
Sekretarz zespołu i współautor „Procedur wspomagających podjęcie decyzji przez dyspozytora medycznego w zakresie przyjęcia zgłoszenia, kwalifikacji zgłoszenia oraz dysponowania zespołami ratownictwa medycznego do różnych stanów nagłego zagrożenia zdrowotnego.”
Członek zespołu i współautor opracowania Dobrych Praktyk „Wytyczne w leczeniu bólu w postępowaniu przedszpitalnym.”
Wykładowca/prelegent w ponad 35 konferencjach naukowych w formacie krajowym i międzynarodowym.
Współorganizator i realizator wielu szkoleń, kursów i ćwiczeń dla personelu medycznego oraz innych służb w formacie krajowym i międzynarodowym.
Koordynator i instruktor prowadzący ponad 40 kursów i szkoleń dla lekarzy, felczerów i pielęgniarek z Ukrainy, z zakresu zaawansowanych zabiegów ratujących życie u dzieci dorosłych oraz medycyny pola walki w latach 2014-2024.
Uczestnik szkolenia praktycznegoThe Trauma Observation Program w R Adams Cowley Shock Trauma Center, University of Maryland Medical Center, USA (2023 r.).

dr_krzysztof_samolinski
Asystent

Dr n. o zdr. Krzysztof Samoliński

Doktor nauk o zdrowiu z wyróżnieniem, specjalność: ratownictwo medyczne.
Absolwent Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, gdzie ukończył studia licencjackie na kierunku Ratownictwo Medyczne oraz studia II-go stopnia na kierunku Zdrowie Publiczne.

Od kwietnia 2018 roku dyspozytor medyczny w Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego  "Meditrans" SP ZOZ w Warszawie.
Od listopada 2010 roku ratownik medyczny, kierownik zespołu podstawowego w Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego  "Meditrans" SP ZOZ w Warszawie. Ponadto, od 2010 roku organizator szkoleń oraz instruktor pierwszej pomocy.
W latach 2017-2018 zastępca koordynatora stacji ratownictwa medycznego, oddział - śródmieście Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego "Meditrans" SP ZOZ w Warszawie

W roku 2013 współtwórca wytycznych udzielania pierwszej pomocy przy reakcji anafilaktycznej dla Polskiego Towarzystwa Alergologicznego.

jan-stachurski
Asystent

Dr n. o zdr. Jan Stachurski, MBA

Ratownik medyczny, absolwent Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Posiada wieloletnie doświadczenie pracy w Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych, Zespołach Ratownictwa Medycznego - jako kierownik zespołów podstawowych oraz jako kierowca pojazdu uprzywilejowanego.
Certyfikowany instruktor Manchester Triage System oraz programu Stop the Bleed prowadzonego przez American College of Surgeons.

Od 2018 roku pracuje również jako asystent dydaktyczny na WUM, początkowo w Zakładzie Medycyny Ratunkowej Dzieci, obecnie w Zakładzie Ratownictwa Medycznego.
Jest autorem artykułów naukowych w recenzowanych czasopismach z zakresu ratownictwa medycznego, a także prelegentem w konferencjach naukowych. W roku 2020 obronił rozprawę doktorską w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu w dyscyplinie nauk o zdrowiu na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym.
Pełni funkcję redaktora tematycznego w czasopiśmie naukowym Medical Science Pulse wydawanym przez Uniwersytet Opolski.

Ukończył również studia magisterskie z zarządzania kryzysowego oraz studia podyplomowe Master of Business Administration oraz z bezpieczeństwa i higieny pracy. Posiada także uprawnienia ratownika wodnego.

W wolnym czasie zajmuje się prowadzeniem Fundacji Wsparcia Ratownictwa RK, gdzie pełni funkcje Vice-dyrektora.

Opiekun SKN Medycyny Ratunkowej Dzieci.

stanislaw-swiezewski
Asystent

Dr n. o zdr. Stanisław Świeżewski

Absolwent studiów licencjackich na kierunku Ratownictwo Medyczne na Akademii Medycznej w Warszawie oraz studiów II-go stopnia na kierunku Zdrowie Publiczne na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym.

W latach 2014 - 2018 doktorant w Zakładzie Ratownictwa Medycznego Wydziału Nauki o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
W latach 2007 - 2014 członek i kierownik podstawowych oraz specjalistycznych zespołów ratownictwa medycznego.
Od dziewięciu lat dyspozytor medyczny w Centrum Operacyjnym Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

W badaniach naukowych koncentruje się na tematyce optymalnego wykorzystania HEMS w opiece przedszpitalnej, innowacyjnych metod nauczania oraz zastosowania symulacji medycznej w procesie edukacji.

lukasz.bondaruk
Asystent

Mgr Łukasz Bondaruk

Absolwent PWSZ w Białej Podlaskiej na kierunku Ratownictwo Medyczne.
Absolwent Uniwersytetu Medycznego w Łodzi na kierunku Zdrowie Publiczne.

Od sierpnia 2012 roku ratownik medyczny w SPZOZ „RM-MEDITRANS" Stacja pogotowia ratunkowego i transportu sanitarnego
w Siedlcach.
Od listopada 2009 roku ratownik medyczny w szpitalnym oddziale ratunkowym Szpitala Praskiego p. w. Przemienienia Pańskiego
w Warszawie.
Od sierpnia 2007 roku do grudnia 2013 roku pracował jako ratownik medyczny w Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego
i Transportu Sanitarnego "Meditrans" w Warszawie.

karolina-kosiacka
Asystent

Mgr Karolina Kosiacka

Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, gdzie ukończyła studia licencjackie na kierunku Ratownictwo Medyczne
oraz studia II-go stopnia na kierunku Zdrowie Publiczne ze specjalizacją z zarządzania w ochronie zdrowia.

W latach 2018-2022 studentka studiów doktoranckich w Zakładzie Ratownictwa Medycznego. W pracy naukowej koncentruje się na charakterystyce urazów w wypadkach u pacjentów pediatrycznych. 

Zawodowo pracuje jako ratownik medyczny w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Warszawie
i Szpitalnym Oddziale Ratunkowym Szpitala Praskiego pw. Przemienienia Pańskiego w Warszawie.

Opiekun Studenckiego Koła Naukowego Ratownictwa Medycznego działającego przy Zakładzie Ratownictwa Medycznego.

sebastian-kusztykiewicz
Asystent

Mgr Sebastian Kusztykiewicz

Absolwent Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, gdzie ukończył studia licencjackie na kierunku Ratownictwo Medyczne
oraz absolwent Szkoły Głównej Służby Pożarniczej, gdzie ukończył studia II-go stopnia na kierunku Bezpieczeństwo Wewnętrzne
w specjalności ochrona ludności i mienia.

Zawodowo pracuje jako ratownik medyczny w Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego "Meditrans"
w Warszawie.

jakub-zachaj
Asystent

Mgr Jakub Zachaj

Absolwent MSZ w Lublinie z tytułem ratownik medyczny, obecnie związany ze Szpitalnym Oddziałem Ratunkowym UCK DSK WUM. 

Obecnie członek załogi HEMS w Lotniczym Pogotowiu Ratunkowym.

W latach 2015-2022 związany z Polskim Centrum Pomocy Międzynarodowej. Uczestniczył w misjach szkoleniowych w Libanie, Palestynie oraz Ugandzie, a także jako koordynator projektów rozwojowych ochrony zdrowia na terenach Palestyny, a także szkolenia jednostek straży pożarnej w Kenii. Odpowiedzialny był także za logistykę Zespołu Ratunkowego Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej.

W latach 2012-2021 związany ze służbami mundurowymi (funkcjonariusz oraz żołnierz zawodowy). 

Absolwent licznych kursów z zakresu planowania, prowadzenia i oceny skuteczności działań podejmowanych w zakresie pomocy humanitarnej organizowanych przez WHO.

Uczestnik stażu z zakresu zarządzania sytuacjami kryzysowymi w Magen David Adom Israel w 2019 roku. 

W latach 2020-2021 asystent w Zakładzie Medycyny Ratunkowej Dzieci WNoZ WUM. 

Od roku 2021 instruktor w European Security Academy. W ramach której odpowiadał za stworzenie i przeprowadzenie szkoleń z zakresu medycyny taktycznej dla jednostek policji i wojska (Malta, Bangladesz, Nigeria, Ukraina) oraz kursów przygotowujących do pracy przyszłych agentów ochrony (w zakresie pierwszej pomocy).

W roku 2022 piastował stanowisko doradcy ds. bezpieczeństwa w Polskiej Akcji Humanitarnej.

Członek Zespołu Pomocy Humanitarno-Medycznej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

W latach 2021-2023 opiekun Studenckiego Koła Naukowego „Leczymy z Misją”.
 

 

arkadiusz-wejnarsk
Osoba współpracująca

Dr n. o zdr. Arkadiusz Wejnarski

Z wykształcenia specjalista ratownictwa medycznego, magister zdrowia publicznego, doktor nauk o zdrowiu.

Jest absolwentem Akademii Medycznej w Warszawie, następnie Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie (studia podyplomowe - zarządzanie biznesem medycznym).

Aktywnie działający w służbach ratowniczych od 2000 roku. Ukończył wiele kursów z dziedziny ratownictwa medycznego certyfikowanych przez Polską Radę Resuscytacji i American Heart Association.

Uczestnik kursów, szkoleń, konferencji, warsztatów i sympozjów z dziedziny Ratownictwa Medycznego i Zarządzania Kryzysowego. Prelegent kongresów, konferencji i sympozjów o tematyce medycyny ratunkowej oraz zdrowia publicznego.

Wykładowca Pedagogium – Wyższej Szkoły Pedagogiki Resocjalizacyjnej w Warszawie w latach 2007-2008.

Od 2012 do 2018 roku wykładowca Wyższej Szkoły Nauk o Zdrowiu Collegium Masoviense. Od 2017 roku zatrudniony na stanowisku asystenta, następnie adiunkta na Wydziale Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach.

Od 2020 roku pełni rolę nauczyciela akademickiego współpracującego w Zakładzie Ratownictwa Medycznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Przez 12 pracował lat na stanowisku kierownika Podstawowego Zespołu Ratownictwa Medycznego. Od 11 lat Dyspozytor Medyczny Lotniczego Pogotowia Ratunkowego (LPR), a od 2015 Koordynator Centrum Operacyjnego LPR.

Autor publikacji z dziedziny ratownictwa medycznego oraz nauk o zdrowiu. 

stanislaw-kamela
Osoba współpracująca

Mgr inż. Stanisław Kamela

2003 - Medyczne Studium Zawodowe w Puławach, Ratownik Medyczny
2005 - studia podyplomowe z zakresu kwalifikacji pedagogicznych w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Białej Podlaskiej
2005 - Centrum Szkolenia Wojskowych Służb Medycznych w Łodzi
2006 - studia licencjackie z Ratownictwa Medycznego w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Białej Podlaskiej
2014 - technik pożarnictwa Szkoła Aspirantów PSP w Krakowie
2016 - studia magisterskie z Zarządzania Kryzysowego w Akademii Obrony Narodowej w Warszawie
2023 - studia inżynierskie na kierunku Inżynieria Bezpieczeństwa Pożarowego w Szkole Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie
Od 2019 roku studia inżynierskie na kierunku Inżynieria bezpieczeństwa Pożarowego w Szkole Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie
Od 2000 roku bezpośredni udział w działaniach ratowniczych, jako członek Ochotniczej Straży Pożarnej
Od 2006 roku funkcjonariusz Państwowej Straży Pożarnej z uprawnieniami do kierowania pojazdami uprzywilejowanymi
Od 2011 roku Instruktor Państwowej Straży Pożarnej z zakresu współpracy z SP ZOZ Lotnicze Pogotowie Ratunkowe
Od 2012 roku Prezes Klubu Honorowych Dawców Krwi
Od 2014 roku Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Wojciechowie
Od 2020 roku Powiatowy Koordynator Ratownictwa Medycznego
Od 2022 roku Komendant Gminny Ochrony Przeciwpożarowej w Opolu Lubelskim

Posiada wieloletnie doświadczenie pracy w Zespołach Ratownictwa Medycznego - jako członek zespołów oraz jako kierowca pojazdu uprzywilejowanego.
Od wielu lat prowadzi kursy i szkolenia z zakresu pierwszej pomocy.

Zespół