Na ocenę z egzaminu dyplomowego składa się średnia arytmetyczna z ocen cząstkowych z:
- egzaminu z przedmiotu ALS (III rok)*
- egzaminu z przedmiotu ATLS (III rok)
- egzaminu testowego przeprowadzanego po zakończeniu III roku
* Wynik zaliczenia z przedmiotu ALS na II roku będzie miał wpływ na ocenę końcową z egzaminu z ALS, który będzie przeprowadzony po drugiej części zajęć z tego przedmiotu na III roku. Z kolei, ocena z egzaminu z przedmiotu ALS będzie stanowiła jedną ze składowych oceny końcowej na egzaminie dyplomowym.
ALS (III rok)
Warunkiem zaliczenia przedmiotu jest:
- obecność na zajęciach
- uzyskanie pozytywnego wyniku zaliczenia bloku ćwiczeń (zajęcia 10)
- uzyskanie pozytywnej oceny z egzaminu końcowego w sesji
Egzamin składa się z dwóch części :
Część praktyczna: symulacja sprawdzająca znajomość algorytmów i procedur ALS. Do tej części egzaminu studenci podchodzą w 3 osobowych zespołach. Student podczas egzaminu bierze udział w 3 symulacjach – raz jako kierownik zespołu ratownictwa medycznego i dwa razy jako ratownik medyczny. Student w roli kierownika ZRM jest oceniany za kierowanie medycznymi czynnościami ratunkowymi zgodnie z algorytmami ALS oraz za procedury wykonywane przez niego osobiście. W pozostałych dwóch symulacjach oceniana jest poprawność wykonanych przez niego procedur zleconych przez kolejnego kierownika zespołu. Brak zaliczenia części praktycznej skutkuje niedopuszczeniem do części teoretycznej i oceną niedostateczną z egzaminu.
Część teoretyczna: odpowiedź ustna na 3 pytania zawarte w losowo wybranym zestawie pytań, które dotyczą tematyki przedstawionej w opisie zajęć. Aby uzyskać ocenę pozytywną student musi odpowiedzieć na wszystkie pytania w stopniu minimum dostatecznym. Ewentualna odpowiedź niedostateczna na jedno z pytań skutkuje niezaliczeniem części teoretycznej egzaminu i oceną niedostateczną z całego egzaminu w pierwszym terminie. W tym przypadku, w terminie poprawkowym, student przystępuje wyłącznie do części teoretycznej egzaminu. Ocenę końcową z egzaminu w terminie poprawkowym stanowi średnia arytmetyczna ocen z części praktycznej i teoretycznej.
Uwaga: Do egzaminu obowiązuje materiał przedmiotu ALS z roku II i III.
ATLS (III rok)
Przedmiot kończy się egzaminem.
Warunkiem dopuszczenia do egzaminu jest:
- obecność na wszystkich ćwiczeniach oraz zaliczenie bloku zajęć,
- aktywne uczestnictwo w ćwiczeniach symulacyjnych.
Zaliczenie oraz egzamin mają charakter praktyczny i realizowane są w formie symulacji sprawdzająca znajomość algorytmów i procedur postępowania z pacjentem urazowym (ITLS). Do zaliczenia i egzaminu studenci podchodzą w 3 osobowych zespołach. Student bierze udział w 3 symulacjach – raz jako kierownik zespołu ratownictwa medycznego i dwa razy jako ratownik medyczny. Student w roli kierownika ZRM jest oceniany za kierowanie medycznymi czynnościami ratunkowymi oraz za procedury wykonywane przez niego osobiście. W pozostałych dwóch symulacjach oceniana jest poprawność wykonanych przez niego procedur zleconych przez kolejnego kierownika zespołu.
Część teoretyczna, egzamin testowy
- Pisemna część egzaminu polega na rozwiązaniu testu.
- Do części pisemnej przystępują tylko studenci, którzy uzyskali pozytywne oceny ze wszystkich przedmiotów w całym toku studiów.
- Egzamin pisemny odbywa się w sali umożliwiającej samodzielne rozwiązywanie zadań.
- Test jest złożony z 50 pytań. Do każdego pytania przypisano pięć odpowiedzi, z których tylko jedna jest prawidłowa.
- Studenci na rozwiązanie testu mają 60 minut.
- Aby uzyskać ocenę pozytywną należy udzielić prawidłowej odpowiedzi na minimum 30 pytań (60%).