Ratownictwo specjalistyczne

Przedmiot prowadzony jest w formie wykładów i ćwiczeń.

Osoba odpowiedzialna za przedmiot: dr inż. n. o zdr. Aneta BINKOWSKA - aneta.binkowska@wum.edu.pl

Osoba prowadząca zajęcia: mł. kpt. mgr inż. poż. Stanisław KAMELA - stanislaw.kamela@wum.edu.pl 

Tematyka wykładów:

Wykład 1:

Organizacja systemu ratownictwa w Polsce. Ratownictwo w Polsce. Ochrona przeciwpożarowa i krajowy system ratowniczo-gaśniczy jako składowe systemu bezpieczeństwa w RP. Państwowa Straż Pożarna jako służba wiodąca w zakresie prowadzenia działań ratowniczych. Współpraca instytucji i służb z zakresie działań ratowniczych. Rola i zadania administracji, służb i inspekcji w systemie ratownictwa. Państwowe Ratownictwo Medyczne w systemie ratownictwa w RP. Rola organizacji ochotniczych i pozarządowych w działaniach ratowniczych.

Wykład 2:
Organizacja działań ratowniczych. Dysponowanie sił i środków do zdarzeń. Kierowanie działaniem ratowniczym. Zadania, obowiązki  i uprawnienia kierującego działaniem ratowniczym.  Organizacja działań ratowniczych na miejscu zdarzenia. Działania w stanie wyższej konieczności. Współdziałanie służb, inspekcji i podmiotów ratowniczych podczas działań ratowniczych. Zagrożenia występujące na miejscu zdarzenia.

Wykład 3:
Wypadki i katastrofy w transporcie. Wypadki i katastrofy w ruchu lądowym, wodnym i lotniczym. Organizacja i prowadzenie działań ratowniczych. Budowa i zasady obsługi sprzętu ratowniczego. Budowa pojazdów i techniki rozmontowywania środków transportu. Podstawowe i alternatywne źródła napędu pojazdów. Techniki stabilizacji pojazdów. Wydobywanie poszkodowanych ze środków transportu. Analiza zdarzeń rzeczywistych.

Wykład 4:
Pożary i ich gaszenie. Zagrożenie pożarowe i pożar. Przyczyny powstawania i rozwój pożarów. Pożary wewnętrzne. Pożary zewnętrzne. Dym i gazy pożarowe. Sprzęt ochrony dróg oddechowych. Technologie gaszenia pożarów Podręczny sprzęt gaśniczy. Analiza zdarzeń rzeczywistych.

Wykład 5:
Ratownictwo chemiczne i ekologiczne. Zagrożenia CBRNE. Organizacja i zasady prowadzenia działań z zakresu ratownictwa chemicznego i ekologicznego. Środki ochrony indywidualnej. Wyznaczanie stref zagrożeń. Oznakowanie substancji niebezpiecznych. Metody i techniki identyfikacji i usuwania zagrożeń. Dekontaminacja ludzi, sprzętu i obiektów. Inne zdarzenia wymagające podjęcia działań ratowniczych i zabezpieczających. Specyficzne zdarzenia wymagające podjęcia działań ratowniczych. Działania poszukiwacze i ratownicze. Imprezy masowe. Katastrofy budowlane. Specjalistyczne grupy ratownicze w Państwowej Straży Pożarnej. Analiza zdarzeń rzeczywistych.

Ćwiczenia odbywają się wg planu zajęć, zgodnie z poniższym harmonogramem:

Zajęcia w dniach: 8, 11, 18, 25 stycznia 2024 r.
Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza nr 7 Warszawa (Bemowo) - specjalizacja: ratownictwo wysokościowe
ul. Powstańców Śląskich 67

Zajęcia w dniach: 9, 12, 19, 26 stycznia 2024 r.
Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza nr 6 Warszawa (Włochy) - specjalizacja: ratownictwo chemiczno-ekologiczne
ul. Juliana Chrościckiego 76
 

Nie ma możliwości zamian między grupami. Każdy student jest zobowiązany do posiadania przy sobie legitymacji studenckiej i ma obowiązek zawsze ją okazywać w danej jednostce. Nie będzie możliwości odrobienia zajęć. 

Na zajęcia obowiązuje strój sportowy i punktualność.