Porozumienie Polsko-Ukraińskie i przekazanie sprzętu
W dniu 9 marca 2023 r., na Ukrainie JM Rektor WUM prof. Zbigniew Gaciong i prof. Robert Gałązkowski, Kierownik Zakładu Ratownictwa Medycznego, Dyrektor Lotniczego Pogotowia Ratunkowego i Prodziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu WUM przekazali sprzęt, który będzie wykorzystany do szkolenia tamtejszych lekarzy i medyków.
Tego samego dnia podpisano również porozumienie o współpracy dotyczące wsparcia w zakresie szkoleń z medycyny pola walki.
W dniu 09.03.2023 r. Rektor WUM – prof. Zbigniew Gaciong oraz Kierownik Zakładu Ratownictwa Medycznego i Prodziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu WUM – prof. Robert Gałązkowski przekazali sprzęt do tworzonego, w ramach współpracy pomiędzy Warszawskim Uniwersytetem Medycznym, Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym, a Klinicznym Centrum Medycyny Ratunkowej i Katastrof w Iwano-Frankiwsku oraz Narodowym Uniwersytetem Medycznym w Iwano-Frankiwsku, Centrum Szkolenia Medycyny Taktycznej. Jest to kontynuacja projektu szkolenia kadr ukraińskich w zakresie medycyny taktycznej i medycyny katastrof, nadzorowanego przez dr. Marcina Podgórskiego z Zakładu Ratownictwa Medycznego WNoZ WUM.
Pierwsza część projektu zakładała przeszkolenie ukraińskich lekarzy, felczerów oraz pielęgniarek z zakresu medycyny pola walki oraz medycyny taktycznej. W tej części projektu wzięło udział ponad pięćset kursantów ze wszystkich części Ukrainy. Zwieńczeniem tego etapu współpracy pomiędzy stroną polską a ukraińską było wyłonienie grupy instruktorów, którzy będą prowadzić dalsze szkolenia z tegoż zakresu. Etap ten został w większości zrealizowany przez instruktorów/nauczycieli akademickich z Zakładu Ratownictwa Medycznego WNoZ WUM oraz Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.
Etap drugi projektu zakłada stworzenie certyfikowanego centrum szkolenia medycyny pola walki w oparciu o Kliniczne Centrum Medycyny Ratunkowej i Katastrof w Iwano-Frankiwsku. Jednym z elementów tworzenia centrum jest pozyskanie odpowiedniego wyposażenia, tak aby można było skutecznie realizować założone cele nauczania. W dniu 09.03.2023 r. Rektor WUM – prof. Zbigniew Gaciong oraz Prodziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu WUM – prof. Robert Gałązkowski, w ramach podpisanego memorandum na współpracę w tym zakresie, przekazali stronie ukraińskiej sprzęt, który posłuży do stworzenia podwalin pod w/w centrum tj.:
- Hemorrhage Control Arm Trainer
- Hemorrhage Control Leg Trainer
- Chest Tube Manikin
- Cricothyrotomy Simulator
- Sam Junctional TQ
- AAJT-S
- Nosze SKED i FOXTROT
- Zestawy do ewakuacji
- Kamizelki taktyczne
- Hełmy
- Apteczki indywidualne (IFAK)
- Opaski do tamowania krwotoków CAT 7 gen.
- Opaski do tamowania krwotoków SOFT-TW 5 gen.
- Opatrunki wentylowe na ranę klatki piersiowej
- Gazy ze środkiem hemostatycznym
- Opatrunki izraelski
- Atrapy broni długiej wraz z pasem
Na tym etapie również czynny udział w doborze sprzętu dla tworzonego centrum brali pracownicy Zakładu Ratownictwa Medycznego WNoZ WUM.
Notatkę przygotował mgr Jakub Zachaj.