Program nauczania przedmiotu kwalifikowana pierwsza pomoc jest zgodny z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 19 marca 2007 r. w sprawie kursu w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy ( Dz. U. Nr 60 poz. 408).
Osoba odpowiedzialna za przedmiot: mgr Sebastian Kusztykiewicz - sebastian.kusztykiewicz@gmail.com.
Szczegóły organizacyjne dotyczące programu nauczania będą podane na początku zajęć.
Obecność na wszystkich wykładach i ćwiczeniach jest obowiązkowa i warunkuje przystąpienie do egzaminu końcowego.
Egzamin końcowy składa się z części teoretycznej i praktycznej.
Egzamin teoretyczny przeprowadzany jest w formie testu, składającego się z zestawu 30 zadań testowych spośród zadań opracowanych przez Centrum Egzaminów Medycznych (pytania dostępne na stronie CEM). Podstawą do zaliczenia egzaminu teoretycznego jest udzielenie prawidłowych odpowiedzi na co najmniej 90% zadań testowych. Pozytywny wynik egzaminu teoretycznego stanowi warunek konieczny dopuszczenia do egzaminu praktycznego.
Egzamin praktyczny obejmuje wykonanie przez studenta:
- dwóch losowo wybranych zadań egzaminacyjnych sprawdzających praktyczne postępowanie w ramach kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz
- resuscytacji krążeniowo-oddechowej na fantomie z możliwością elektronicznego monitorowania i oceny wykonywanych czynności.
Podczas egzaminu student powinien wykazać się znajomością zagadnień teoretycznych oraz umiejętnością wykonania procedur praktycznych wykazanych w pkt. III (Treści nauczania i umiejętności wynikowe) załącznika nr 1 do Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 19 marca 2007 r. w sprawie kursu w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy ( Dz. U. Nr 60 poz. 408).
Studenci, którzy jednocześnie podczas studiów pracują w jednostkach współpracujących z systemem Państwowe Ratownictwo Medyczne, po pozytywnym złożeniu egzaminu, mogą otrzymać tytuł „Ratownika” na podstawie w/w rozporządzenia.