Podstawowe zabiegi medyczne - Kwalifikowana Pierwsza Pomoc

Program nauczania przedmiotu kwalifikowana pierwsza pomoc  jest zgodny z Rozporządzeniem  Ministra Zdrowia  z dnia 19 marca 2007 r.  w sprawie kursu w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy ( Dz. U. Nr 60 poz. 408).

Osoba odpowiedzialna za przedmiot: mgr Sebastian Kusztykiewicz - sebastian.kusztykiewicz@gmail.com.

Szczegóły organizacyjne dotyczące programu nauczania będą podane na początku zajęć.

Obecność na wszystkich wykładach i ćwiczeniach jest obowiązkowa i warunkuje przystąpienie do egzaminu końcowego.

Egzamin końcowy składa się z części teoretycznej i praktycznej.

Egzamin teoretyczny przeprowadzany jest w formie testu, składającego się z zestawu 30 zadań testowych spośród zadań opracowanych przez Centrum Egzaminów Medycznych (pytania dostępne na stronie CEM). Podstawą do zaliczenia egzaminu teoretycznego jest udzielenie prawidłowych odpowiedzi na co najmniej 90% zadań testowych.  Pozytywny wynik egzaminu teoretycznego stanowi warunek konieczny dopuszczenia do egzaminu praktycznego.

Egzamin praktyczny obejmuje wykonanie przez studenta:

1. dwóch losowo wybranych zadań egzaminacyjnych sprawdzających praktyczne postępowanie w ramach kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz
  2. resuscytacji krążeniowo-oddechowej na fantomie z możliwością elektronicznego monitorowania i oceny wykonywanych czynności.

Podczas egzaminu student powinien wykazać się znajomością zagadnień teoretycznych oraz umiejętnością wykonania procedur praktycznych wykazanych w pkt. III (Treści nauczania i umiejętności wynikowe) załącznika nr 1 do Rozporządzenia  Ministra Zdrowia  z dnia 19 marca 2007 r.  w sprawie kursu w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy ( Dz. U. Nr 60 poz. 408).

Studenci, którzy jednocześnie podczas studiów pracują w jednostkach współpracujących z systemem Państwowe Ratownictwo Medyczne, po pozytywnym złożeniu egzaminu, mogą otrzymać tytuł „Ratownika” na podstawie w/w rozporządzenia.