Podstawowe zabiegi medyczne - BLS

Zajęcia prowadzone są w formie ćwiczeń.

Osoba odpowiedzialna za przedmiot: dr n. o zdr. Krzysztof Samoliński - krzysztof.samolinski@wum.edu.pl.

Zachęcamy studentów do systematycznej pracy oraz efektywnego treningu na manekinach celem uzyskania zaliczenia w pierwszym terminie.

W przypadku ewentualnego niezaliczenia ćwiczeń w pierwszym terminie istnieje jednorazowa możliwość poprawienia podczas zaliczenia z kolejną grupą. Warunkiem zaliczenia przedmiotu jest obecność na wszystkich zajęciach, zaliczenie ćwiczeń oraz uzyskanie pozytywnego wyniku egzaminu końcowego.

Egzamin końcowy polega na praktycznym wykonaniu procedur z zakresu tematyki zajęć.
Podczas egzaminu dopuszcza się możliwość zastosowania manekina z elektronicznym monitorowaniem i oceną wykonywanych czynności.

Zajęcia 1

Wprowadzenie teoretyczne:

Aspekty prawne dotyczące udzielania pierwszej pomocy. Bezpieczeństwo działań ratunkowych. Ocena stanu poszkodowanego. Oznaki krążenia. Uruchomienie łańcucha przeżycia. Wezwanie służb ratunkowych. Algorytm podstawowych zabiegów ratujących życie (BLS) u osób dorosłych. Bezpieczeństwo korzystania z AED.

Zajęcia praktyczne:

Bezprzyrządowe udrażnianie dróg oddechowych. Nauka prawidłowego uciskania klatki piersiowej i wentylacji pacjenta z wykorzystaniem maski twarzowej i AED. Nauka algorytmu podstawowych zabiegów resuscytacyjnych metodą czterech kroków.

Zajęcia 2

Wprowadzenie teoretyczne:
Postępowanie z pacjentem nieprzytomnym z zachowanymi oznakami krążenia. Pozycja bezpieczna. Postępowanie w zadławieniu u dorosłych.

Zajęcia praktyczne:
Nauka prawidłowego uciskania klatki piersiowej i wentylacji mechanicznej z wykorzystaniem maski twarzowej.

Pozycja bezpieczna. Postępowanie w zadławieniu u dorosłych.

Zajęcia 3

Wprowadzenie teoretyczne:
Algorytm BLS u dzieci i niemowląt. Etiologia zatrzymania krążenia u dzieci i niemowląt.

Zajęcia 4

Nauka prawidłowego uciskania klatki piersiowej i wentylacji mechanicznej z wykorzystaniem maski twarzowej u dzieci i dorosłych. Postępowanie w zadławieniach u dzieci i niemowląt. Pozycja bezpieczna.

Zajęcia 5

Podsumowanie wiadomości. Zaliczenie.

Literatura:

1. Wytyczne Polskiej Rady Resuscytacji 2021 (rozdziały 2, 3, 4, 5, 10).

2. Ustawa o Państwowym Ratownictwie Medycznym z dnia 8 września 2006 (Rozdział 1).

3. Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny, art. 162.