Uczestnictwo w kursie "EZ-IO and Airway Procedural Cadaveral Lab Course"
22 wrzęsnia 2014 r. w Iwano-Frankowsku odbyła się Pierwsza Polsko–Ukraińska Konferencja Naukowa „Ratownictwo Medyczne i Medycyna Ratunkowa w Polsce i na Ukrainie”. To pierwsze tego typu przedsięwzięcie, którego celem było przybliżenie zasad funkcjonowania systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego w Polsce ukraińskim sąsiadom, którzy są na początku drogi budowy takowego systemu.
Konferencja została zorganizowana przez Związek Pracodawców Ratownictwa Medycznego SP ZOZ, Zakład Ratownictwa Medycznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Iwano-Frakowskie Centrum Medycyny Ratunkowej i Katastrof. Patronaty nad wydarzeniem objęli: ministrowie zdrowia Polski i Ukrainy oraz rektorzy Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i Uniwersytetu Medycznego w Iwano-Frankowsku.
Na konferencji przedstawiono czternaście wykładów. O organizacji systemu PRM w Polsce opowiadali m. in.: Robert Gałązkowski – dyrektor SP ZOZ LPR, prof. Jerzy Ładny – krajowy konsultant ds. medycyny ratunkowej, Małgorzata Popławska – prezes ZPRM SP ZOZ i jednocześnie dyrektor Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego, Grzegorz Michalak – mazowiecki konsultant wojewódzki ds. medycyny ratunkowej. Omawiano funkcjonowanie szpitalnych oddziałów ratunkowych i dyspozytorni medycznych, a także zasady finansowania systemu. W harmonogramie pojawił się też ciekawy wykład na temat systemu teletransmisji EKG zaprezentowany przez Jerzego Rekosza, zastępcę dyrektora Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego „Meditrans” w Warszawie. Z kolei o systemie szkolnictwa pracowników systemu PRM mówił Marcin Podgórski, zastępca dyrektora SP ZOZ LPR.
Nie mniej interesujące wykłady przedstawili Ukraińcy. Niełatwego zadania porównania systemów ratownictwa medycznego w Polsce i na Ukrainie podjęła się prof. Oryna Detsyk, kierownik Katedry Organizacji i Ochrony Zdrowia Uniwersytetu Medycznego w Iwano-Frankowsku. O tym, jak ten system jest zorganizowany na terenie województwa iwano-frankowskiego mówił Volodymyr Pokhmurskii, dyrektor Iwano-Frankowskiego Centrum Medycyny Ratunkowej i Katastrof. Sporo miejsca poświęcono też na omówienie perspektyw rozwoju ratownictwa medycznego na tym obszarze. Głos zabierali m. in. prof. Igor Vakaljuk, prorektor Uniwersytetu Medycznego w Iwano-Frankowsku i Volodymyr Chernetskii, Szef Zarządu Służby Państwowej ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy.
W przerwie między wykładami odbywało się też uroczyste przekazanie sprzętu medycznego od członków ZPRM SP ZOZ dla Iwano-Frankowskiego Centrum Medycyny Ratunkowej i Katastrof. Prezes Związku Małgorzata Popławska i Jerzy Rekosz z WSPRiTS w Warszawie symbolicznie wręczyli kluczyki do dwóch karetek Volodymirowi Pokhmurskiemu, dyrektorowi Centrum.To wsparcie jest efektem porozumienia o współpracy zawartego w grudniu ubiegłego roku między prezesem ZPRM SP ZOZ a Centrum Medycyny Ratunkowej i Katastrof w Iwano-Frankowsku.
Warto wspomnieć, że w dniu poprzedzającym konferencję na głównym deptaku w Iwano-Frankowsku odbyła się akcja edukacyjna nauczania pierwszej pomocy. Wzięli w niej udział lekarze i felczerzy, którzy wcześniej w trzech turach w Polsce i na Ukrainie zostali przeszkoleni przez polskich instruktorów ratownictwa medycznego. Mieszkańcy miasta z dużym zainteresowaniem uczestniczyli w tej akcji i chętnie sprawdzali swoje umiejętności na fantomach.