Medyczne czynności ratunkowe - ALS I

Przedmiot prowadzony jest w formie ćwiczeń.

Osoba odpowiedzialna za przedmiot: dr n. o zdr. Stanisław Świeżewski - stanislaw.swiezewski@wum.edu.pl.

Zajęcia 1.

Teoria:

• Medyczne czynności ratunkowe – wprowadzenie do zajęć:
  • Rozpoznanie nagłego zatrzymania krążenia (NZK)
  • Zaawansowane czynności resuscytacyjne – algorytm postępowania w wewnątrzszpitalnym i poza szpitalnym zatrzymaniu krążenia.
  • Defibrylacyjne i niedefibrylacyjne mechanizmy zatrzymania krążenia.
  • Farmakoterapia w resuscytacji krążeniowo-oddechowej (RKO).

Praktyka (stacje techniczne):

• Podstawowe zabiegi resuscytacyjne na fantomie monitorowanym
  • Powtórzenie nadkrtaniowych metod udrażniania dróg oddechowych (LMA, LTD, IGEL)
  • Tlenoterapia czynna za pomocą worka samorozprężalnego (na fantomie monitorowanym)

Zajęcia 2.

Praktyka (stacje techniczne):

• Zaawansowane metody udrażniania dróg oddechowych – intubacja dotchawicza
  • Zaawansowane metody udrażniania dróg oddechowych – konikopunkcja
  • Uzyskiwanie dostępu doszpikowego – EZIO i B.I.G
  • Elektroterapia w NZK - nauka procedury wykonania defibrylacji elektrycznej.

Zajęcia 3.

Praktyka (symulacje):

• Rozpoznanie nagłego zatrzymania krążenia (NZK)
  • Defibrylacyjne i niedefibrylacyjne mechanizmy zatrzymania krążenia - Farmakoterapia w resuscytacji krążeniowo-oddechowej (RKO).

Zajęcia 4.

Teoria:

• Odwracalne przyczyny zatrzymania krążenia.
  • Rola kierownika zespołu, czynniki nietechniczne

• Ćwiczenie algorytmu ALS w zatrzymaniu krążenia
  • Odwracalne przyczyny zatrzymania krążenia

Zajęcia 5.

Wejściówka

• Opieka poresuscytacyjna. Przygotowanie do transportu i transport pacjenta

• Ćwiczenia praktyczne - algorytm ALS

Zajęcia 6.

• Ćwiczenia praktyczne - algorytm ALS

Zajęcia 7.

• Hipoksja, Hipowolemia, Hipo/hipertermia, Zaburzenia Metaboliczne
  • Toksyny, Tamponada, Odma, PE/MI

• Ćwiczenia praktyczne ALS

Zajęcia 8.

Teoria:

• Kobieta w ciąży, astma, anafilaksja, tonięcie, zasypanie przez lawinę,

• Ćwiczenia praktyczne ALS

Zajęcia 9.

Wejściówka

Praktyka:

• Ćwiczenia praktyczne c.d. - algorytm ALS - scenki sytuacyjne dotyczące tematów zajęć 1-8

Zajęcia 10.

Zaliczenie końcowe

Podczas wszystkich zajęć niezależnie od realizacji założeń teoretycznych studenci odbywają ćwiczenia praktyczne z zakresu zaawansowanych zabiegów ratujących życie na manekinach.

Studenci mają obowiązek przygotowania teoretycznego na każde zajęcia według podanych tematów.

Na początku zajęć numer 5 i 9 przeprowadzane będą pisemne sprawdziany wiadomości obejmujące szczegółowy materiał z ćwiczeń 1-4 w przypadku sprawdzianu na zajęciach nr 5 oraz całości materiału (sprawdzian na zajęciach nr 9). Każdy sprawdzian oceniany będzie w skali od „0” do „15” punktów. Liczba uzyskanych punktów będzie miała znaczący wpływ na wynik zaliczenia końcowego. Zaliczenie końcowe (pierwszy termin) polega na przeprowadzeniu scenki sytuacyjnej z zakresu tematyki zajęć.

Aby przystąpić do zaliczenia bloku zajęć w pierwszym terminie należy uzyskać minimum 21 punktów (70% prawidłowych odpowiedzi) z obu sprawdzianów łącznie. Wynik poniżej 21 punktów skutkuje brakiem możliwości zaliczenia przedmiotu w pierwszym terminie i uzyskaniem oceny niedostatecznej.

Wyniki sprawdzianów na poszczególnych ćwiczeniach są nieodwracalne – nie ma możliwości ich poprawiania podczas ćwiczeń ani w późniejszym terminie.

W przypadku uzyskania oceny niedostatecznej z zaliczenia końcowego w pierwszym terminie istnieje jednorazowa możliwość jej poprawienia. Jedyny, wspólny dla studentów wszystkich grup termin zaliczenia poprawkowego, zostanie zorganizowany po zakończeniu ćwiczeń przez wszystkie grupy, czyli pod koniec semestru.

Zaliczenie końcowe w drugim terminie składa się z dwóch części: testu zawierającego 30 pytań (cztery odpowiedzi, jedna prawidłowa, próg zaliczenia 70% prawidłowych odpowiedzi) oraz zaliczenia praktycznego. Uzyskanie oceny niedostatecznej z jednej części zaliczenia skutkuje wynikiem niedostatecznym z całego zaliczenia.

Termin drugi jest terminem ostatecznym. Ewentualny negatywny wynik zaliczenia w drugim terminie skutkuje brakiem możliwości zaliczenia przedmiotu i koniecznością powtarzania bloku ćwiczeń.

Wynik zaliczenia będzie miał wpływ na ocenę końcową z egzaminu z ALS, który będzie przeprowadzony po drugiej części zajęć z tego przedmiotu na roku trzecim. Z kolei, ocena z egzaminu z przedmiotu ALS będzie stanowiła jedną ze składowych oceny końcowej na egzaminie dyplomowym.