Kolejna edycja szkoleń dla ukraińskich lekarek i felczerek przeprowadzonych przez instruktorów WUM i LPR
Szkolenia przeprowadzone przez instruktorów z WUM i LPR są odpowiedzią na zapotrzebowanie przedstawione przez Ministerstwo Zdrowia Ukrainy w zakresie szkoleń wysokospecjalistycznych dotyczących zaawansowanych zabiegów ratujących życie w stanach nagłych pochodzenia wewnętrznego i urazowego u pacjentów dorosłych i pediatrycznych, a także medycyny taktycznej oraz zarządzania zdarzeniami mnogimi i masowymi. Potrzeba tego typu szkoleń wynika także z braku możliwości prowadzenia tego typu szkoleń na terytorium Ukrainy.
Program szkolenia obejmował cztery dni zajęć dydaktycznych prowadzonych w oparciu o symulację niskiej i średniej wierności. Dwa pierwsze dni kursantki spędziły na doskonaleniu umiejętności radzenia sobie w sytuacji nagłego zatrzymania krążenia u pacjentów dorosłych i pediatrycznych, a także umiejętności przyrządowego udrażniania dróg oddechowych wg. strategii VORTEX. Kolejne dwa dni szkoleniowe miały na celu przypomnienie, a także utrwalenie wiadomości z zakresu medycyny pola walki i zarządzania zdarzeniami mnogimi i masowymi. W trakcie realizacji zajęć z medycyny taktycznej kursantki przechodziły przez kolejne stacje ćwiczeniowe, na których miały możliwość przećwiczenia zasad zakładania opaski uciskowej, procedury upakowania rany, zakładania urządzeń służących tamowaniu krwotoku z miejsc przejściowych, sposobów ekstrakcji i ewakuacji poszkodowanych oraz badania urazowego wg. schematu MARCH. Ostatniego dnia szkoleniowego kursantki realizowały symulacje związane ze zdarzeniami mnogimi i masowymi w trakcie których mogły skorzystać z nabytych w poprzednich dniach wiedzy i umiejętności.
Mając na uwadze specyfikę i uwarunkowania pracy ukraińskiego personelu medycznego tj. nacechowane wysokim poziomem stresu związanym z ryzykiem bezpośredniego zagrożenia utraty zdrowia lub życia oraz stycznością z bardzo dużą liczbą poszkodowanych z często śmiertelnymi obrażeniami, istnieje bardzo duże ryzyko występowania u tych osób reakcji o podłożu zespołu stresu pourazowego (ang. Post-Traumatic Stress Disorder – PTSD). Uwzględniając te kwestie, dodatkowym elementem kursu były również warsztaty z psychologiem/psychoterapeutą, którzy przeprowadzili trening umożliwiający kursantkom autoterapię ukierunkowaną na radzenie sobie z obciążeniem psychofizycznym wynikającym z realiów, z którymi muszą się na co dzień mierzyć pracownicy ukraińskiej ochrony zdrowia, zwłaszcza w warunkach przedszpitalnych.