Ekonomia i zarządzanie w ochronie zdrowia - Organizacja Państwowego Ratownictwa Medycznego

Przedmiot prowadzony jest w formie seminariów.

Osoba odpowiedzialna za przedmiot: dr n. o zdr. Arkadiusz Wejnarski - awejnarski@wum.edu.pl.

Warunkiem zaliczenia przedmiotu jest obecność na zajęciach oraz uzyskanie pozytywnego wyniku z testu końcowego, który odbędzie się na ostatnich zajęciach. Próg zaliczenia wynosi 75%. Dopuszczalna jest jedna nieusprawiedliwiona nieobecność.

Zajęcia 1

Tematyka: Rys historyczny ratownictwa medycznego w Polsce. Podstawa prawna systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne. Zawód Ratownik Medyczny - wymagania i kompetencje. Medyczne czynności ratunkowe. Karta medycznych czynności ratunkowych.

1. Ustawa z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym,
  2. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 16 grudnia 2019 r. w sprawie medycznych czynności ratunkowych i świadczeń zdrowotnych innych niż medyczne czynności ratunkowe, które mogą być udzielane przez ratownika medycznego,
  3. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 13 grudnia 2019 r. w sprawie doskonalenia zawodowego ratowników medycznych,
  4. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 17 grudnia 2019 r. w sprawie oznaczenia systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne oraz wymagań w zakresie umundurowania członków zespołów ratownictwa medycznego.

Zajęcia 2

Tematyka: Jednostki systemu PRM. Rodzaje i wyposażenie Zespołów Ratownictwa Medycznego. Czas reakcji mobilnych jednostek systemu. Szpitalne oddziały ratunkowe. Lekarz i pielęgniarka systemu.

1. Ustawa z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym,
  4. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 17 grudnia 2019 r. w sprawie oznaczenia systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne oraz wymagań w zakresie umundurowania członków zespołów ratownictwa medycznego,
  5. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 27 czerwca 2019 r. w sprawie szpitalnego oddziału ratunkowego.

Zajęcia 3

Tematyka: System powiadamiania ratunkowego. Zasady dysponowania jednostek systemu PRM, procedury dyspozytorskie. SWD PRM. Centra urazowe i jednostki wyspecjalizowane szpitali.

1. Ustawa z dnia 22 listopada 2013 r. o systemie powiadamiania ratunkowego,
  2. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 19 sierpnia 2019 r. w sprawie ramowych procedur obsługi zgłoszeń alarmowych i powiadomień o zdarzeniach przez dyspozytora medycznego,
  3. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 3 lipca 2019 r. w sprawie Systemu Wspomagania Dowodzenia Państwowego Ratownictwa Medycznego,
  4. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 18 czerwca 2010 r. w sprawie centrum urazowego,
  5. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 25 stycznia 2016 r. w sprawie centrum urazowego dla dzieci,
  6. Rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 28 kwietnia 2014 r. w sprawie organizacji i funkcjonowania centrów powiadamiania ratunkowego.

Zajęcia 4

Tematyka: Jednostki współpracujące z systemem PRM. Ratownik-wymagania i kompetencje. Kwalifikowana pierwsza pomoc. Zasady organizacji Krajowego Systemu Ratowniczo- Gaśniczego.

1. Ustawa z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym,
  2. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 19 marca 2007 r. w sprawie kursu w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy,
  3. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 3 lipca 2017 r. w sprawie szczegółowej organizacji krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego.

Zajęcia 5

Tematyka: Planowanie i organizacja systemu PRM. Wojewódzki plan działania systemu. Finansowanie systemu PRM w Polsce.

1. Ustawa z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym,
  2. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 8 listopada 2018 r. w sprawie wojewódzkiego planu działania systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne,
  3. Wojewódzki Plan Działania Systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne dla Województwa Mazowieckiego 2019.

Zajęcia 6

Tematyka: Funkcjonowanie systemu PRM w przypadku zdarzeń mnogich i masowych. Segregacja medyczna poszkodowanych. Test końcowy.

Literatura:

1. Zalecenia konsultanta krajowego w dziedzinie medycyny ratunkowej dotyczące procedur postępowania na wypadek wystąpienia zdarzenia mnogiego/masowego,
  2. Protokół systemu segregacji medycznej START.