W dniach 5-7.10.2023 w Krakowie odbył się 11 Kongres Ratowników Medycznych w formie stacjonarnej oraz hybrydowej. Tegoroczna edycja Kongresu odbyła się pod hasłem: „Jakość to nie przypadek!”. Kongres odbył się pod patronatem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, Zakładu Ratownictwa Medycznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Zakładu Medycyny Katastrof i Pomocy Doraźnej Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum . W komitecie honorowym natomiast zasiedli prof. dr. hab. n. med. i n. o zdr. Robert Gałązkowski, kierownik Zakładu Ratownictwa Medycznego, Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego/Dyrektor Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, dr n. med. Przemysław Guła, prof. dr. hab. med. Jerzy Robert Ładny, Konsultant Krajowy w dziedzinie medycyny ratunkowej, dr Aurelia Ostrowska, Dyrektor Departamentu Wojskowej Służby Zdrowia MON oraz dr hab. n. med., prof. UJ Piotr Pierzchalski, Dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu, Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Program Kongresu obejmował trzy dni wykładów i seminariów w trakcie, których poruszano kwestie jakości w ratownictwie medycznym, stanów nagłych w ratownictwie, organizacji pomocy medycznej w urazach, wyzwań stojących przed ratownictwem we współczesnym świecie, w tym podczas udzielania pomocy podczas katastrof i kryzysów humanitarnych, a także wobec osób poszkodowanych w wyniku oddziaływania promieniowania jonizującego dodatnio. Program Kongresu uzupełniły seminaria i warsztaty z zakresu stwierdzania zgonów oraz innowacyjności w ratownictwie. Nowością w tegorocznej edycji Kongresu była forma hybrydowa uczestnictwa w jego obradach.
Kongres otworzył prof. dr. hab. n. med. i n. o zdr. Robert Gałązkowski. Wśród prelegentów znaleźli się wykładowcy z Zakładu Ratownictwa Medycznego WUM. W sesji dotyczącej poprawy jakości w ratownictwie medycznym, dr n. o zdr. Marcin Podgórski wygłosił wykład zatytułowany „Medyczne czynności ratunkowe - jak uzyskać jakość opartą na dowodach?”. Drugiego dnia, w sesji poświęconej stanom nagłym w kardiologii, wykład dotyczący postępowania w tachykardii u pacjenta pediatrycznego wygłosił mgr Jakub Zachaj. Oprócz wykładowców z ZRM WUM wykład wygłosił również dr hab. n. o zdr. Patryk Rzońca z Zakładu Anatomii Człowieka WUM a dotyczył on zastosowania skal wczesnego ostrzegania w budowaniu świadomości sytuacyjnej („Zastosowanie skal wczesnego ostrzegania w postępowaniu z pacjentem a świadomość sytuacyjna”).