Szkolenie personelu Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych w Ukrainie

Szkolenie personelu Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych w Ukrainie przeprowadzone we współpracy Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Lotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz Narodowego Uniwersytetu Medycznego im. Bohomolca w Kijowie.

W dniach 18.09-24.09 w oparciu o bazę dydaktyczną Narodowego Uniwersytety Medycznego im. Bohomolca w Kijowie przeprowadzono pierwszą edycję szkolenia mającego na celu podniesienie kwalifikacji personelu Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych (SOR) w Ukrainie. Kurs ten dedykowany był dla lekarzy i felczerów na co dzień pracujących w SOR, ale także przedszpitalnie. W pierwszej edycji wzięło udział 50 osób. Szkolenie trwało siedem dni, w których kursanci przepracowali 70 godzin zegarowych szkolenia.

Zakres merytoryczny kursu został określony i opracowany wspólnie przez zespół ekspertów z Zakładu Ratownictwa Medycznego WUM oraz Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Za organizację bazy dydaktycznej odpowiedzialni byli pracownicy Narodowego Uniwersytetu Medycznego im. Bohomolca w Kijowie. Kurs odbył się przy wsparciu finansowym Stowarzyszenia Lekarzy Anestezjologów i Intensywnej Terapii Ukrainy.

Kurs został zaprojektowany, jako szkolenie warsztatowe uzupełnione o wykłady, których celem było usystematyzowanie wiedzy z zakresu zaawansowanych zabiegów ratujących życie u dorosłych i dzieci, podstaw medycyny taktycznej, organizacji transportu pacjentów oraz zarządzania zdarzeniami masowymi w warunkach Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych oraz przedszpitalnie. Szkolenie praktyczne oparto głównie o case stydy zaczerpnięte z codziennej praktyki. Kursanci mogli spróbować swoich sił w pracy z pacjentem, u którego doszło do pogorszenia stanu zdrowia i nagłego zatrzymania krążenia w różnych mechanizmach zarówno dorosłego, jak i pediatrycznego oraz przećwiczyć badanie i podjęcie kluczowych interwencji terapeutycznych u pacjenta urazowego. W każdym z przygotowanych scenariuszu kładziono nacisk na wykorzystanie narzędzi zarządzania zespołem oraz ultrasonografii. Ważnym elementem kursu /szkolenia były praca na preparacie zwierzęcym, na którym uczestnicy mogli przećwiczyć procedury konikotomii ratunkowej, escharatomii, dekompresji igłowej odmy prężnej, a także założenia drenażu klatki piersiowej. W trakcie zajęć z zakresu medycyny taktycznej poruszono zagadnienia dotyczące badania pacjenta wg. schematu MARCH, prawidłowego zastosowania opaski uciskowej, tamowania krwotoków z miejsc przejściowych oraz zasad i sposobów ekstrakcji i ewakuacji (w tym przy wykorzystaniu systemu SKED®). Ostatnie dwa dni szkoleniowe kursanci spędzili na doskonaleniu umiejętności zarządzaniem zdarzeniami masowymi w warunkach SOR oraz przedszpitalnie. W trakcie tychże zajęć kursanci mieli okazję zapoznać się z systemami segregacji takimi jak START, JumpSTART oraz SALT.

Wszystkim uczestniczącym w szkoleniu lekarzom i felczerom życzymy dalszych sukcesów!

Autorzy:
lek. Katarzyna O. Moorthi