Szkolenie dla kadry dydaktycznej Narodowego Medycznego Uniwersytetu oraz Regionalnego Klinicznego Centrum Ratownictwa Medycznego i Medycyny Katastrof w Ivano-Frankivsku w Ukrainie

W dniach 20-22.11.2023 r. kadra Zakładu Ratownictwa Medycznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego przeprowadziła kurs doskonalący dla kadry dydaktycznej Uniwersytetu.

Szkolenie odbyło się w oparciu o bazę szkoleniową Regionalnego Klinicznego Centrum Ratownictwa Medycznego i Medycyny Katastrof w Ivano-Frankivsku.

W kursie udział wzięła kadra dydaktyczna Narodowego Uniwersytetu Medycznego oraz Regionalnego Klinicznego Centrum Ratownictwa Medycznego i Medycyny Katastrof w Ivano-Frankivsku.

W ramach szkolenia poruszono kwestie związane z podstawowymi zabiegami ratującymi życie u dzieci i dorosłych, postępowania w zadławieniu, zasady i sposoby układania poszkodowanego w pozycji na boku, definitywne zabezpieczanie dróg oddechowych, zaawansowane algorytmy postępowania w nagłym zatrzymaniu krążenia w rytmach niedefibrylacyjnych i defibrylacyjnych, a także postępowanie w nagłych stanach zagrożenia zdrowotnego, w tym brady i tachykardiach.

Wszystkie algorytmy prezentowane w trakcie kursu oparte były o wytyczne Europejskiej Rady Resuscytacji, a w przypadku strategii zabezpieczania drożności dróg oddechowych o koncepcję Vortex.

Kurs miał na celu przygotowanie uczestników w zakresie metodologii nauczania w tym obszarze z uwzględnieniem praktycznej umiejętności przekazywania treści nauczania
w oparciu o symulację niskiej i średniej wierności.