Porozumienie Polsko-Ukraińskie i przekazanie sprzętu

W dniu 9 marca 2023 r., na Ukrainie JM Rektor WUM prof. Zbigniew Gaciong i prof. Robert Gałązkowski, Kierownik Zakładu Ratownictwa Medycznego, Dyrektor Lotniczego Pogotowia Ratunkowego i Prodziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu WUM przekazali sprzęt, który będzie wykorzystany do szkolenia tamtejszych lekarzy i medyków.

Tego samego dnia podpisano również porozumienie o współpracy dotyczące wsparcia w zakresie szkoleń z medycyny pola walki.

W dniu 09.03.2023 r. Rektor WUM – prof. Zbigniew Gaciong oraz Kierownik Zakładu Ratownictwa Medycznego i Prodziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu WUM – prof. Robert Gałązkowski przekazali sprzęt do tworzonego, w ramach współpracy pomiędzy Warszawskim Uniwersytetem Medycznym, Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym, a Klinicznym Centrum Medycyny Ratunkowej i Katastrof w Iwano-Frankiwsku oraz Narodowym Uniwersytetem Medycznym w Iwano-Frankiwsku, Centrum Szkolenia Medycyny Taktycznej. Jest to kontynuacja projektu szkolenia kadr ukraińskich w zakresie medycyny taktycznej i medycyny katastrof, nadzorowanego przez dr. Marcina Podgórskiego z Zakładu Ratownictwa Medycznego WNoZ WUM.

Pierwsza część projektu zakładała przeszkolenie ukraińskich lekarzy, felczerów oraz pielęgniarek z zakresu medycyny pola walki oraz medycyny taktycznej. W tej części projektu wzięło udział ponad pięćset kursantów ze wszystkich części Ukrainy. Zwieńczeniem tego etapu współpracy pomiędzy stroną polską a ukraińską było wyłonienie grupy instruktorów, którzy będą prowadzić dalsze szkolenia z tegoż zakresu. Etap ten został w większości zrealizowany przez instruktorów/nauczycieli akademickich z Zakładu Ratownictwa Medycznego WNoZ WUM oraz Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Etap drugi projektu zakłada stworzenie certyfikowanego centrum szkolenia medycyny pola walki w oparciu o Kliniczne Centrum Medycyny Ratunkowej i Katastrof w Iwano-Frankiwsku. Jednym z elementów tworzenia centrum jest pozyskanie odpowiedniego wyposażenia, tak aby można było skutecznie realizować założone cele nauczania. W dniu 09.03.2023 r. Rektor WUM – prof. Zbigniew Gaciong oraz Prodziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu WUM – prof. Robert Gałązkowski, w ramach podpisanego memorandum na współpracę w tym zakresie, przekazali stronie ukraińskiej sprzęt, który posłuży do stworzenia podwalin pod w/w centrum tj.:

• Hemorrhage Control Arm Trainer
  • Hemorrhage Control Leg Trainer
  • Chest Tube Manikin
  • Cricothyrotomy Simulator
  • Sam Junctional TQ
  • AAJT-S
  • Nosze SKED i FOXTROT
  • Zestawy do ewakuacji
  • Kamizelki taktyczne
  • Hełmy
  • Apteczki indywidualne (IFAK)
  • Opaski do tamowania krwotoków CAT 7 gen.
  • Opaski do tamowania krwotoków SOFT-TW 5 gen.
  • Opatrunki wentylowe na ranę klatki piersiowej
  • Gazy ze środkiem hemostatycznym
  • Opatrunki izraelski
  •  Atrapy broni długiej wraz z pasem

Na tym etapie również czynny udział w doborze sprzętu dla tworzonego centrum brali pracownicy Zakładu Ratownictwa Medycznego WNoZ WUM.

Notatkę przygotował mgr Jakub Zachaj.