Zajęcia prowadzone są w formie wykładów i ćwiczeń.
Koordynator przedmiotu: dr Krzysztof Samoliński - krzysztof.samolinski@wum.edu.pl
POŁOŻNICTWO LICENCJAT I ROK – PODSTAWY RATOWNICTWA MEDYCZNEGO
Wykład 1: Organizacja systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego w Polsce. Jednostki systemu. Lekarz systemu, położna, pielęgniarka systemu, ratownik medyczny.
Wykład 2: Stany nagłego zagrożenia zdrowotnego pochodzenia wewnętrznego.
Stany nagłego zagrożenia zdrowotnego pochodzenia zewnętrznego.
Wykład 3: Badanie ABCDE, wywiad SAMPLE
Wykład 4: Medycyna Katastrof. Postepowanie w sytuacji zdarzenia mnogiego, masowego lub katastrofy. Definicja segregacji medycznej.
e-learning: Podstawowe i zaawansowane medyczne czynności ratunkowe. Algorytm postępowania
Ćwiczenie 1: Podstawowe medyczne czynności ratujące życie u dorosłych Bezprzyrządowe i przyrządowe udrażnianie dróg oddechowych, algorytm BLS z i bez użycia AED i AMBU w sytuacji NZK, zasady komunikowania się z pacjentem w warunkach ekstremalnych. Tamowanie masywnych krwotoków
Ćwiczenie 2: Podstawowe medyczne czynności ratujące życie u dzieci i niemowląt Bezprzyrządowe i przyrządowe udrażnianie dróg oddechowych, algorytm BLS z i bez użycia AED i AMBU w sytuacji NZK. Postępowanie przy zakrztuszeniach u osób dorosłych, dzieci i niemowląt. Pozycja bezpieczna.
Ćwiczenie 3: Zaawansowane techniki ratowania życia (ALS). Algorytm postępowania. Symulacje wewnątrzszpitalnego zatrzymania krążenia. Rytmy defibrylacyjne i niedefibrylacyjne, farmakoterapia w resuscytacji krążeniowo – oddechowej.
Regulamin Zajęć
1. Obecność na zajęciach jest obowiązkowa.
3. Podstawą dopuszczenia do zaliczenia przedmiotu jest obecność na wszystkich zajęciach.
4. W sytuacji usprawiedliwionej nieobecności na ćwiczeniach, student ustala formę i termin odrobienia zajęć z koordynatorem przedmiotu drogą mailową lub telefoniczną. W przypadku braku odrobienia nieobecności, blok zajęć uważa się za niezaliczony.
5. Dopuszczalna jest zmiana grupy ćwiczeniowej wyłącznie po uprzednim ustaleniu z koordynatorem przedmiotu drogą mailową lub telefoniczną. Osoby zmieniające grupy na własną rękę nie będą dopuszczone do zajęć, a tym samym zajęcia nie zostaną im zaliczone.
6. Jeśli student chce przepisać ocenę należy złożyć PODANIE do Kierownika Jednostki– decyzję podejmuje Kierownik jednostki lub wykładowca do tego upoważniony. Podanie musi zawierać: imię i nazwisko, rok studiów, nr grupy, nr indeksu, dane kontaktowe telefon i e-mail. Do podania należy dołączyć kopię oceny z indeksu. Jeśli jest to forma przepisania z innej uczelni musi być zgoda Dziekana na przepisanie oceny. Kierownik podejmie decyzje po zapoznaniu się z sylabusem przedmiotu prowadzonego w innej uczelni i dostarczeniu kopii zgody Dziekana na przepisanie oceny.
7. Wpisy do indeksów z przedmiotu odbywają się do końca czerwca br. w wyznaczone dni otwarcia sekretariatu dla studentów. W okresie urlopowym (lipiec-wrzesień) podawane są poszczególne daty podpisywania indeksów w Sekretariacie.