Medyczne czynności ratunkowe - ALS

Przedmiot prowadzony jest w formie ćwiczeń.

Osoba odpowiedzialna za przedmiot: mgr Łukasz Bondaruk - lukasz.bondaruk@wum.edu.pl.

Zajęcia 1
Temat: Wprowadzenie do zajęć. Ocena wstępna (ocena miejsca zdarzenia bezpieczeństwo własne i poszkodowanego, ocena stanu chorego po urazie). Bezprzyrządowe i przyrządowe udrażnianie dróg oddechowych u pacjenta urazowego. Zabezpieczenie masywnych krwotoków.  Badanie wstępne. Stabilizacja kręgosłupa u pacjenta urazowego.

Zajęcia 2
Temat: Szybkie badanie urazowe, badanie miejscowe. Badanie dalsze i badanie powtórne. Medyczne czynności ratunkowe cz. 1: urazy czaszkowo- mózgowe, klatki piersiowej i brzucha.

Zajęcia 3
Temat: Medyczne czynności ratunkowe cz. 2: urazy kończyn i kręgosłupa, oparzenia. Medyczne czynności ratunkowe u chorego po urazie z zatrzymaniem krążenia.

Zajęcia 4
Temat: Specyfikacja urazów u dzieci i pacjentów geriatrycznych. Scenki sytuacyjne. Podsumowanie wiadomości.

Zajęcia 5
Zaliczenie.

Przedmiot kończy się egzaminem.

Warunkiem dopuszczenia do egzaminu jest:

• obecność na wszystkich ćwiczeniach oraz zaliczenie bloku zajęć,
  • aktywne uczestnictwo w ćwiczeniach symulacyjnych.

Ocena z egzaminu z przedmiotu ATLS będzie stanowiła jedną ze składowych oceny końcowej na egzaminie dyplomowym.

Literatura obowiązkowa:

1. International Trauma Life Support. Ratownictwo przedszpitalne w urazach, red: J. Emory Campbell John, Roy Lee Alson, Medycyna Praktyczna, Kraków, 2017